Global Express

Uluslararası Zati Eşya Taşıma

Uluslararası Zati Eşya Taşıma

Kişisel eşyaların bir ülkeden başka bir ülkeye taşınması, uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmıştır. Uluslararası zati eşya taşıma hizmeti de bu sayede mümkün olabilmektedir. 

Bu yazıda uluslararası zati eşya taşıma hizmeti hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

Zati eşya taşıma, kişisel eşyaların bir ülkeden diğer bir ülkeye yasal bir şekilde nakledilmesidir.

Uluslararası Zati Eşya Taşıma Nasıl Yapılır?

Taşıma süreci bazı unsurlardan oluşur. Bu unsurların neler olduğunu detaylı bir şekilde anlatalım. 

Taşıma Firması Seçilir

Uluslararası eşya taşıma firması müşteri tarafından seçilir. Firma seçiminde bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması yararlı olacaktır. Mesela firmanın kaç yıldan bu yana faaliyet gösterdiği, personelinin kalifiye olup olmadığı gibi unsurların iyice araştırılması gerekir. Ayrıca firmanın sahip olduğu belgelerin de araştırılması yararlı olacaktır. Ayrıca müşteri yorumları ve firmanın iletişim bilgilerinin olup olmadığı da internet üzerinden araştırılmalıdır. Firmanın web sitesinin ziyaret edilmesi de yararlı olacaktır. 

Firmadan Teklif Alınır

Uluslararası zati eşya taşıma firmasından detaylı teklif almalısınız. Taşıma maliyeti, sigorta, teslim süresi ve depolama gibi detayların olup olmadığını öğrenin.

Eşya Listesi Hazırlanır

Taşınmasını istediğiniz eşyaların listesini önceden yapın. Listede eşyaların türü, hacmi ve ağırlığı gibi bilgiler yer alsın. Böylece firma tarafından gönderilen ekspertizlerin işini kolaylaştırmış ve zamandan kazanmış olursunuz. Zati eşya listesi yaptığınızda herhangi bir eşyanın da unutulmamasını sağlamış olursunuz.

Sözleşme Aşaması

Ekspertiz raporundan sonra müşteriye fiyat bilgisi verilir. Müşteri işin yapılmasını kabul ederse, müşteriyle firma arasında sözleşme yapılır. Sözleşmeyi detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Gümrük ve Belgelendirme Aşaması

Uluslararası zati eşya taşıma hizmetinde gümrük ve belgelendirme işleri önemli bir yer tutar. Taşıma firması sizler adına gereken prosedürleri yerine getirir. Taşınması yasak olan eşyalar hakkında firmadan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Paketleme ve Yükleme Aşması

Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra, firma tarafından müşteriden randevu alınır. Taşıma günü ve saati belirlenir. Zati eşyalar, firma personeli tarafından sınıflandırılır ve etiketlendirilir. Daha sonra özel olarak tasarlanmış nakliye aracına yerleştirilir. 

Taşıma ve Teslimat Aşaması

Firma tarafından belirlenen taşıma türü ile eşyalarınız taşınır. Genel olarak karayolu ile taşıma tercih edilse de parça eşya taşınmasında; deniz yolu ve hava yolu da kullanılmaktadır. Eşyalarınız yabancı ülkeye geldiğinde firmanın deposunda bekler. Taşınma adresine vardığınızda firma tarafından adresinize teslim edilir. Bazı durumlarda müşteri eşyaların depoda bir süre bekletilmesini isteyebilir.

Uluslararası Zati Eşya Taşıma Hizmetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümrük mevzuatı işlemlerini taşıma firması yapacaktır. Ancak sizlerin de bu konuda araştırma yapmanız yararlı olabilir. Çünkü gümrük işlemleri taşıma ücretlerinin artmasına neden olabilir. 

Eşyaların zarar görmemesi adına iyice paketlenmesi, kaliteli paketleme malzemesi kullanılması gerekir. Ayrıca firma personelinin özel paketleme teknikleri konusunda uzman olması yararlı olacaktır. 

Sigorta eşya taşıma işinin olmazsa olmazıdır. Personel ne kadar profesyonel olsa da eşyalar ne kadar güven altına alınsa da öngörülemeyen durumlardan dolayı eşyalar zarar görebilir. Bu gibi durumlarda sigorta tüm zararı karşılar. 

Uluslararası zati eşya taşıma işlemlerinde, diğer taşıma işlemlerinde olduğu gibi iyi bir planlama yapılması gerekir.

Uluslararası Zati Eşya Taşıma Fiyatları

Fiyatlandırma işlemi aşağıdaki hususlara göre değişebilir: 

  • Uluslararası zati eşya taşıma yapacak olan firmaya,
  • Taşınacak olan eşyanın adedine,
  • Taşınacak olan eşyanın hacmine,
  • Eşyanın hangi ülkeye taşınacağına,
  • Depoda bekletilip bekletilmeyeceğine,
  • Hangi tür taşıma ile taşınacağına ve
  • Ek hizmet alınıp alınmayacağına göre değişir.

Fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Uluslararası Zati Eşya Gümrük Kanunu

Gümrük mevzuatında, zati eşyaların bir ülkeden başka bir ülkeye nakledilmesi kuralları açıkça belirtilmiştir.

“Gümrük vergilerinden muaf olarak kullanılmış ev eşyası ithali iki yolla yapılabilir:

1- Yerleşim yerini Türkiye’ye nakleden kişiler tarafından getirilen kullanılmış ev eşyası

2-Yerleşim yeri Türkiye dışında bulunan kişiler tarafından Türkiye’de satın alma veya kiralama suretiyle edindikleri konutta kullanılmak üzere getirilen kullanılmış ev eşyası”

“Soru: Kimler ev eşyası ithal hakkından faydalanabilir?

Cevap: Ev eşyası muafen yurda getirebilecekler aşağıda sıralanmıştır:

a) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az yirmi dört ay ikamet ettikten sonra yerleşim yerini kesin olarak Türkiye Gümrük Bölgesine nakleden gerçek kişiler.

Türkiye Gümrük Bölgesinde 1 yıl içinde 6 aydan az süre ile geçici olarak bulunmak devamlılık halini bozmaz. Ancak bu süreler Türkiye Gümrük Bölgesi dışındaki yerleşim yerinde aranan 24 ay kalma süresine dahil edilmez. Türkiye’de 45 güne kadar olan kalışlar yurt dışında kalış süresinden sayılır. Türkiye Gümrük Bölgesi dışında son on yıl içinde en az beş yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmaz.

Bu madde kapsamında kullanılmış ev eşyası muafiyetinden faydalanmış olan kişilerin tekrar aynı muafiyetten yararlanabilmeleri için yurt dışında en az yirmidört ay yeniden ikamet tesis etmiş olmaları gerekir.”Uluslararası zati eşya taşıma gümrük mevzuatı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, https://ticaret.gov.tr/gumruk-islemleri/sikca-sorulan-sorular/bireysel/ev-esyasi-isyeri-nakli-muafiyeti bağlantısından öğrenebilirsiniz.

Nakliyat Talebi

icon

0216 395 10 70